Уговор о реализацији Хоризон Еуропе пројекта „Ширење вредности екстрацелуларних везикула као биомаркера и носилаца терапије у прецизној медицини” (Акроним ЕXПАНД-ЕВ; ГА: 101182851) потписан је са Европском комисијом. Пројектом координира Универзитет у Београду – Хемијски факултет, а руководилац је проф. др Милица Поповић.
Пројекат почиње са реализацијом у јануару наредне године и трајаће четиртри године. Партнери на пројекту су РWХТ Универзитет (Немачка), Хеленик Пастер Институт (Грчка), Генос доо (Хрватска), Национални каподистријски универзитет Атина (Грчка), Институт за онкологију и радиологију Србије (Србија), Научни институте болнице Вал д Хеброн (Шпанија), Универтитет из Нове Горице (Словенија), Институ за хемију, технологију и металургију (Србија), Терацел лабораторије (Грчка), сиТоолс (Немачка) и Екселикис (Грчка).
Екстрацелуларне везикуле (ЕВс) су препознате као важни преносиоци сигнала у многим физиолошким и патолошким процесима. Постоји растући напор да се унапреди коришћење ЕВс у прецизној медицини, са посебним акцентом на доставу лекова и течне биопсије. Међутим, тренутни технолошки ниво у овом пољу и недостатак стандардизованих методолошких смерница ограничавају коришћење ЕВс, што значи да је потребно направити значајан корак ка успостављању нових алата. Главни циљ пројекта ЕXПАНД-ЕВ је да пружи јединствено решење за унапређење тренутног дијагностичког и терапеутског потенцијала ЕВс развијањем и имплементацијом свестраних, скалабилних, економичних и репродуктивних система за пречишћавање, заснованих на афинитетном пречишћавању са једнодоменским антителима за скалабилну детекцију ЕВс, у два паралелна истраживачка правца:
(I) Систем ће бити валидиран у клиничким лабораторијским окружењима на карциномима дојке (БЦ), јетре (ХЦ) и плућа (ЛЦ) анализом диференцијалне експресије вишеструких омика (протеомика, гликомика и транскриптомика) карактеристика везикула, са циљем развоја панела биомаркера који ће допринети правовременој дијагностици, омогућити практичну и неинвазивну процену прогнозе и прилагођену терапију.
(II) Развој ГМП-усаглашеног протокола за производњу јестивих биљних ЕВс као носилаца терапеутских сиРНА молекула. Њихов профил сигурности и терапеутски потенцијал биће тестирани на ћелијским линијама БЦ, ХЦ и ЛЦ, као и на мишијим моделима.
Оснивањем конзорцијума који чине изузетне истраживачке групе и мала и средња предузећа широм Европе, ЕXПАНД-ЕВ ће донети неопходну промену парадигме у истраживању ЕВс решавањем главних проблема у овом пољу. Креирање једноставног, робусног, јефтиног, скалабилног и репордуктивног система за пречишћавање ЕВс пружиће технологију која је потребна за примену ЕВс у персонализованој медицини, транформишучи употребу ЕВс из обећавајућег лабораторијског концепта у изводљив и применљив тераностички агенс.